Műemlékek

Aszófő történelmi emlékeivel, népi építészeti alkotásaival, a zömében a XIX. század derekán épült, műemléki védelem alatt álló híres Vörösmáli pince-présház sorával, a környék gazdag, gyönyörű kiránduló helyeivel, mediterrán klímájával, a dombvonulatról élvezhető csodálatos panorámával, a tó mindenütt felcsillanó ezüst tükrével olyan helyet nyújt a pihenni vágyóknak, amelyekből egyre kevesebb lesz a Balaton mellett.

Aszófő temploma1. A község központjában található a Szent László római katolikus templom, amely klasszicista stílusban épült 1832-1834 között. Oltára a XVIII. századból való, empire szószéke 1894-ből. Oltárképét, ami Szent Lászlót ábrázolja, amint vizet fakaszt a sziklából, Pesky János pesti képíró festette 1824-ben.

Aszófői templomrom2. A vasútállomástól délre, közel a Balaton-parti nádasokkal körülvett természetvédelmi területhez található a román stílusú templomrom, ami római kori maradványokon az 1260-70-es években épült egyhajós templom maradványa.
A feltáráskor a templomban talált sírok, elszenesedett maradványok, a falban lévő ágyúgolyó-becsapódások arról tanúskodnak, hogy a török hatalmas pusztítást végzett a faluban.
Az 1958-ban végzett restaurálás adatai szerint a templom egyhajós alaprajzú volt, egyenes záródású szentéllyel és sekrestyével. A szentélyben 1500 körül helyezték el a szép megformálású szentségtartót (pasztofóriumot), amely ma a Tihanyi Múzeum féltett kincse. Egyetlen megmaradt díszítménye a nyugati, bejárati homlokzat csúcsíves, gömbökkel díszített ívsoros párkánya, amely a lébényi-jáki templomok formaeleme.
A feltárás során bebizonyosodott, hogy a templom helyén korábban római épület állott, ugyanis a szentély oltára alatt kiástak egy felirat nélküli római oltárkövet. Ezt a rom előtt fakadó forrás mellé állították, lehajló fűzfák árnyékába, idillikus hangulatot nyújtva a szemlélőnek. Az egész terület, szépen parkosítva, hangulatos pihenőhely, és új szokás szerint már esküvők színhelye is.

Kereszt3. Érdekes látnivaló a vasút és az Aszófőt Balatonfüreddel összekötő felső út között a Vörösmáli dűlőben elterülő pincesor. A présház-pincék sora különösen Tihany felől közelítve megkapó látvány az előtérben dús növényzetű vizenyős rétekkel, a háttérben a hegyoldalra felkúszó, nagyobb facsoportokkal tarkított szőlőkkel. A zömében 1848-1883 között épült, változatlan állapotban megőrződött épületek présházból és az ebből nyíló, részben a földbe épült dongaboltozatos pincéből állnak. Az átlag 4×4 méter belméretű, nyeregtetős présházba a homlokoldalon egy ajtó vezet, aminek díszítésében, úgyszintén az oromfalak vakolatdíszein barokk hatás érvényesül. A pinceajtók gyönyörű napsugaras mintázata különleges látványt nyújt.

Aszófői panoráma Pécselyről felől4. Az Aszófőről Pécsely felé vezető országút erdő előtti magaslata szép kilátópont. Látva a gyönyörű képet, megértjük, miért éppen ide, a tóra néző lejtőkre építették a természet szépségeit oly nagyra értékelő rómaiak díszes villáikat.

5. A községben találunk néhány szép régi helyreállított tornácos házat, mint a Balaton u. 6. számút, amelyet műemlékké nyilvánítottak.